Václav
Klaus
ml.

Babišova vláda je ze zoufalství


29. června 2018 Reflex.cz

    sdílejte:


Okolnostmi jmenování nové Babišovy vlády, migračním summitem nebo případným znovuzavedením povinné vojenské služby se zabývá pravidelná páteční rubrika poslance ODS Václava Klause ml.

1. Napadá vás nějaký výraz, termín, kterým by se dala charakterizovat druhá vláda Andreje Babiše?

Vláda ze zoufalství. Je pomalu rok od voleb, blíží se další — výrazný vítěz těch předchozích musel již zoufale něco sestavit, aby nevypadal neschopně. Socialisté po volebním debaklu potřebovali zoufale nějak nalézt část bývalého vlivu. A komunisté také nejsou v top kondici. Část voličů jim sebral Babiš, o pozici hegemona extrémní levice si říkají piráti. Tahle polistopadová garnitura komunistického vedení má poslední šanci podílet se na vládě. Již obličeje aktérů při jmenování vlády nevěstily žádné štěstí a společný program. Spíš zoufalství.

2. Neměly by vést bizarní okolnosti jmenování nové vlády (kolik seznamů ministrů poslal Babiš na Hrad?) ke zpřesnění ústavních pravomocí prezidenta?

Bizarní byla především změna systému volby prezidenta na přímou, kterou pod tlakem médií a ulice nesmyslně přijali „demokratičtí" politici. Tak to teď máme. Dvakrát vyhrál Miloš Zeman a s přímým mandátem od voličů má logický pocit, že může aktivně utvářet celostátní politiku.

3. Podle některých průzkumů veřejného mínění ODS posiluje. Kdo jsou podle vás oni noví potenciální voliči?

Posilování se projevuje ve volbách, nikoli v průzkumech. Bez komentáře.

4. Začal summit Evropské unie o migraci. Jaký postoj by měla zastávat česká diplomacie?

Česká republika nemůže být obětí migrační a sociální politiky jiných zemí. My jsme migranty do Evropy nezvali. My jsme neválčili a nebombardovali sever Afriky ani Blízký východ. My jsme nebyli zemí, která držela kolonie v třetím světě. My jsme neprosazovali cla a kvóty na zboží a zemědělské výrobky, aby chudé země nemohly vyvážet do Evropy své jednoduché výrobky a vyvážely místo toho samy sebe.

5. Francie se vrací k povinné vojenské službě. Byl byste pro její zavedení i u nás?

Ano. Mnohem kratší, než bývala, ale základní měsíční kurs ano. Podobně jako má třeba Švýcarsko.

    sdílejte: