Václav
Klaus
ml.

Kalousek? Jako sňatkový podvodník, udeřil Václav Klaus mladší. Aktuální vyjádření, která vzbudí rozr


18. listopadu 2018 ParlamentníListy.cz

    sdílejte:


ROZHOVOR „Vláda přijímá evropské, nesmyslné zákony, buzeruje směnárníky s vracením peněz. Čili tato vláda není dobrá vláda," tvrdí poslanec a občanský demokrat Václav Klaus mladší s tím, že proto bude hlasovat proti ní. Ohřívat si „polívčičku" na kauze s Andrejem Babišem mladším ale nehodlá, protože jde o věc morálky. Upozornil však, že když Miroslav Kalousek mluví o ústavnosti a demokracii, je to, jako když sňatkový podvodník mluví o lásce.

Novým předsedou Senátu je Jaroslav Kubera z ODS. Očekával jste jeho vítězství a to, že bude zvolen ve druhém kole s převahou?

S převahou... na to se anglická královna neptá. Ale je to velký úspěch, jak vnitrostranický, tak i samozřejmě volba v Senátu, mám z toho radost.

Čím si myslíte, že to Jaroslav Kubera dokázal vzhledem k tomu, že je znám pro kontroverzní názory, ale i ostré výroky?

Je znám pro své názory. Jestli jsou kontroverzní, je možná váš názor, nikoliv můj. Lidé mají obecně rádi politiky s názory, protože máme 95 procent politiků, kteří žádné názory nemají. Pouze papouškují, co jim ráno vyjde v novinách. Čím si to vysvětluji? Do Senátu se dostala celá řada pravicových politiků nebo senátorů i mimo ODS, takže díky tomu se atmosféra trochu mění a kupodivu to stačilo na vítězství. Já mám radost a dál o tom spekulovat nemá smysl.

„Pokusím se vás přesvědčit, že se z politika přerodím do státníka," prohlásil Kubera. Dokáže to a jak hodnotíte jeho dosavadní politiku?

Vždy sčítají voliči. Zatím každé volby vyhrál do Senátu, každé volby vyhrál v Teplicích, to je účet jeho politiky, který je relativně dost úspěšný.

Nechal se rovněž slyšet, že chce „zlepšit veřejné mínění o Senátu". Navíc aby byl více znát význam Senátu a aby nebyl chudším bratrem Sněmovny. Podaří se mu to a je potřeba obraz o Senátu zlepšovat?

Kdybych to mohl rozhodnout já sám, Senát bych zrušil. Myslím, že jde o zbytečnou instituci, zkrátka tyhle myšlenky nesdílím.

V tom se shodnete s Andrejem Babišem...

V čem?

Ve zrušení Senátu.

K ničemu v jádru není. Když přijde nějaký skutečný diktátor, tak Senát okamžitě zruší nebo senátory vyvede z budovy a hotovo. A když je demokracie, tak stačí možná i 150 poslanců ve Sněmovně, aby vůli lidí vyjevili. To je jasné.

Odpůrci zrušení tvrdí, že je Senát jakousi pojistkou demokracie.

To jsem vám zrovna vyvracel. Ve chvíli, kdy nastoupí skutečný diktátor, tak si s tím Senátem raz dva tři poradí, stejně jako skuteční diktátoři v dějinách. A když je demokracie, tak je to jen komplikace demokracie. Přestože třeba politický Senát v minulém volebním, ale i současném období je rozumnější než ta Sněmovna. Takže já to neříkám z politického kalkulu a spoustu senátorů mám upřímně rád, ale to je můj názor. Zrušil bych kraje.

Zrušil byste kraje tak, jako byly zrušeny okresy?

Kraje byly zrušeny v roce 1990 po pádu komunismu, pak bohužel zase vznikly. Je to nesmyslná věc a nemá žádnou demokratickou oporu. Lidé se s tím volebním obvodem neztotožňují a zase jde o obrovské komplikace, byrokracie a tak dále.

Tedy nechat volby pouze regionální do místních zastupitelstev a do Sněmovny?

To je přirozené: občan, rodina, obec, stát. To jsou přirozené entity, s nimiž se každý člověk nějakou měrou identifikuje. Všechny ostatní jsou umělé konstrukty a nevedou k ničemu dobrému.

Sněmovnou hýbe další kauza kolem Andreje Babiše a jeho syna. Ohrozila i koalici, mluví se o hlasování o nedůvěře. Šest stran vyzvalo Babiše k demisi. Vyjde to? A měla by vláda pokračovat s jiným premiérem, je tohle ten důvod, proč by měl Babiš skočit?

Já jsem hlasoval proti důvěře této vlády, řekl jsem, proč v Parlamentu, na tomto mém názoru nemám co měnit. Ale vláda přijímá za prvé evropské nesmyslné zákony, buzeruje směnárníky s vracením peněz, karenční doba, jedna věc za druhou. Čili tato vláda není dobrá vláda. Já zejména díky působení těch dalších dvou stran v koalici jsem proti ní a budu proti ní hlasovat. Ale že bych si chtěl nějak ohřívat polívčičku na nějakém novinářsko-kriminalistickém případu se synem, promiňte, to slušný člověk nedělá. Jde o věc jeho morálky a všeho. Do toho se vůbec nebudu pouštět a svatoušky... když vidím Miroslava Kalouska, jak mluví o ústavnosti a demokracii, je to, jako když sňatkový podvodník mluví o lásce. Mě ta hysterická druhá protistrana také nedojímá.

Když se na to podíváme obecně, za těch téměř 30 let od pádu komunismu rezignovala spousta politiků ve vládě i kvůli menším prohřeškům, než které se točí kolem premiéra. Zdá se však, že Babiše se to netýká, čím to je? Nebo se změnilo něco v nás, voličích?

Vlády rezignují, když ztratí většinu, čili můj otec rezignoval, protože koaliční partneři vypověděli poslušnost. Neměl 101 hlasů ve Sněmovně, tak rezignoval kvůli tehdejším tlakům kolem Sarajeva. Tak to většinou bývá. Andrej Babiš zatím těch 101 hlasů ve Sněmovně má, tak nerezignoval.

Rozumím, ale ta rezignace se kolikrát udála i bez ztráty hlasů – shánění peněz na koupi bytu, původu financí a podobně. Rezignace nemusí vždy být podmíněna většinou, či menšinou při hlasování.

Jestli rezignuje, nebo ne, nejsem jeho maminka, ani manželka, a pakliže nerezignuje, půjde o politický souboj, kde se ukáže, zda má 101 hlasů ve Sněmovně.

Bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza chce objíždět ČR a vyvracet mýty o EU. Je totiž toho názoru, že Češi jsou vůči EU skeptičtí, protože podléhají lžím a dezinformacím. Pouze 39 procent lidí u nás považuje podle nejnovějšího průzkumu členství v EU za pozitivní, jsou nejpesimističtější z celé Unie. Euro také nechceme, podle čísel Eurobarometru jsou proti dvě třetiny obyvatel. Má Tomáš Prouza pravdu, nebo nás EU prostě zklamala?

Já jsem demokrat, jsem pro volný pohyb osob, čili Prouza ať cestuje po republice, jak chce. Dokonce v Parlamentu máme skupinku asi dvanácti aktivistů, což je něco mezi aktivisty, ale může hraničit až s vlastizrádnými tendencemi, kteří si myslí, že primárně jsou Evropané a až potom Češi. Můj názor na tyto věci je přesně opačný názor a trochu jsem něco podobného zažil, když jsem viděl různé svazáky za svého mládí, jak po dobrém chtěli všechno vysvětlit, abychom nebyli pomýlení. Tak asi tak.

V čele CDU v Německu končí Angela Merkelová, slyšela jsem v rozhovorech, že o ní v politice a především v politice Evropské unie ještě uslyšíme. Souhlasíte?

Netuším. Nejsem Němec, co bude s Angelou Merkelovou, není moje starost. Mě zajímá, že za minulé vlády 52 procent zákonů přijímaných naším Parlamentem bylo z Evropské unie. Za Babišovy vlády je to 56 procent, čili my ztrácíme kontrolu nad touto zemí, a to je tragédie. Co budou dělat Merkelová, Juncker, Macron a další... není moje věc.

Před ztrátou té kontroly právě varoval váš otec, když se zdráhal podepsat Lisabonskou smlouvu. Dá se říci, že se podle vás naplňují jeho slova?

Jeho slova nebyla vyslyšena, bohužel. Myslím, že se jeho slova naplňují a i ta data, která jsem zmínil, to jednoznačně dokazují. Také aktivity různých vlivných lidí, kteří nám chtějí převychovávat naše myšlení a všechno, co je okolo nás.

    sdílejte: