Václav
Klaus
ml.

Pátá a šestá vlna EET


27. března 2017 Novinky.cz

    sdílejte:


Absolvoval jsem ve čtvrtek besedu na Vysoké škole ekonomické, na závěr se hlasovalo a k mému zděšení tam sedm studentů z osmdesáti podporovalo EET. Studenti ekonomie. U zbytku populace je poměr jistě mnohem, mnohem horší, a tak tomu dnes věnuji komentář.

Někteří se radují, že „zloději" na vesnicích zavřeli krám a „narovnalo se podnikatelské prostředí". Někteří vidí v každém živnostníkovi zloděje automaticky, takže vítají automaticky cokoli. Jiní se radují, že stát vybere víc na daních.

Já patřím k těm, kteří jsou radši, když mají peníze lidi než stát, a tak mne větší výběr nikterak nedojímá, ale pro ty „narovnávače prostředí" a „honiče zlodějů" jsem si připravil malé podobenství.

Pátá vlna EET se bude týkat vás – zaměstnanců. Stejná logika. Podívejte se, když někdo málo pracuje, nebo dokonce něco ukradne v práci – tak má kapitalista menší zisk a zaplatí menší daně. To je zlodějina, jak víme. No tak si každý zaměstnanec pořídí na své náklady elektronické sledovací zařízení, které bude snímat tep a zorný úhel pracovníka, a povinně do něj zaznamená každý pracovní úkon, což se hned odešle přes internet. Bude to stát asi jen osm tisíc – to nic není, to má přece každej, to je míň než minimální mzda, a pak ještě tak tři tisíce měsíčně – ta správa dat a všeho.

Kdo bude řvát, tak bude upozorněn, že je to namířeno proti zlodějům a nemakačenkům, čili normální slušný zaměstnanec se nemá vůbec čeho bát. Naopak slušní a normální zaměstnanci to podporují a vítají. Narovná to zaměstnanecké prostředí. Taky se vybere víc na daních a firma vyrábějící sledovací zařízení udělá jackpot.

Jásáte ještě? Nebo tohle už ne? To už je moc elektronický? Nebo snad něco o svobodě?

Pochopitelně ale bude ještě šestá vlna, protože není důvod sledovat jen příjmovou stránku rozpočtu. Máme i výdajovou. Chodí třeba kontroly, zda někdo nezneužívá neschopenku. Ale to je fakt styl jako v minulém století někdy. Fakt old school. Mělo by to být elektronicky. Každý, kdo chce marodit, by si pořídil na své náklady EEN – elektronickou evidenci nemocných, která by automaticky posílala údaje o teplotě, rentgeny hojící se nohy a tak. A zejména místo pobytu (něco jako vězeňský náramek). Kdybyste vyrazili na kontrolu na středisko, napsalo by se to do systému a pak spárovalo s údaji doktorky, v kolik jste tam přišel. Jinak okamžitě pokuta 300 000.

Studenti by měli EES – elektronickou evidenci studentů, neboť do školství rveme desítky miliard korun, a když nějaký student málo studuje – víceméně krade daně. Tak by ho to snímalo, kolik hodin spí, kolik je ve škole, kolik je na rande či v hospodě a kolik se učí. CERMAT k tomu udělá standardizované testy, aby se údajně naučená látka hned elektronicky přezkoušela a spárovalo se to. Ti, co budou řvát, že se kvůli tomu nestíhají učit, že musí vyplňovat debilní testy CERMATu a že to občas taky deset minut trvá, než se to načte, že je to stojí peníze a že si třeba jen chtěli číst knížku na češtinu, a ne být někde připojený... No co byste jim řekli? Chceš pokutu, studentskej smrade, nebo o co ti jde?!

Jen tak na okraj – je pondělí dopoledne. Teď čtete tyhle řádky buď v práci a nepracujete, nebo ve škole a neučíte se, nebo jste nemocný a neléčíte se.

Chcete to sledování?


Václav Klaus ml.    sdílejte: