Václav
Klaus
ml.

Spálení trenek na Hradě bylo od Zemana nedůstojné


15. června 2018 Reflex.cz

    sdílejte:


Školský expert ODS tentokrát o pokračujícím sporu o dvouleté děti ve školkách, o novém zdanění piva, summitu Trump-Kim, trenkách na Hradě i o oživlém nápadu postavit na pražské Letné knihovnu podle návrhu Jana Kaplického.

1. Sněmovnou prošla do třetího čtení novela zákona, která mimo jiné ruší povinnost mateřských škol přijímat od roku 2020 i dvouleté děti. Exministryně školství Valachová z ČSSD ale chce prosadit alespoň povinnost přijímat ty dvouleté děti, kterým budou do konce roku tři roky. Zároveň se teď ukázalo, že na mnohých místech musí z kapacitních důvodů ředitelé školek odmítat i tříleté děti. Dá se tenhle spor a rozpor nějak rozumně vyřešit ve prospěch všech zúčastněných?

Dvouleté děti obligatorně do školek nepatří. Bouří se psychologové, učitelky v mateřských školkách i obce, které by musely dramaticky zvyšovat kapacitu budov. Pro dvouleté dítě není celotýdenní kolektivní pobyt vhodný. Jde o batolata, malé drobečky. Školský zákon má chránit kvalitu vzdělávání (včetně předškolního) a školy a školky, nikoli partičku okolo paní Valachové s jejich politickými programy a kampaněmi.

2. Babišova vláda tento týden schválila mimo jiné přeřazení čepovaného piva z horní sazby DPH (21 %) do nejnižší sazby (10 %). Pivo v hospodách tak bude zdaněno méně než třeba potraviny, ale i pivo (15 %) v obchodech. Chápete to?

Sazba DPH má být nižší, a pokud možno jednotná. To je ekonomicky nejlepší. Když chce stát zlevnit pivo, ať sníží spotřební daň – pak se zlevní i pivo v obchodech. Z tohoto hrozí zas jen průšvihy jak u lehkých topných olejů – část piva se přesune do „čepovaného", začnou se prodávat víc malé soudky s čepovacím uzávěrem a tak všelijak podobně.

3. Pražský magistrátní výbor pro kulturu odsouhlasil vypracování studie proveditelnosti na stavbu knihovny na Letné podle návrhu „blob" Jana Kaplického. Šel byste bránit stavbě vlastním tělem, jak to deklaroval svého času váš otec?

Nevím, za ty miliardy korun bych radši pomohl dostavět pražský okruh než zkazit Praze panorama touto „politickou architekturou". Možná by mohli radní projekt prodat Brnu – tam teď hodně podporují „kvalitní" kulturu.

4. V Singapuru se uskutečnil summit Trump-Kim. Je to podle vás krok správným směrem, nebo Trump nepatřičně legitimizuje diktátora?

Carter jednal s Brežněvem, Nixon s Mao Ce Tungem, Reagan s Gorbačovem. Obchod a normální vztahy vždy působí pozitivně i na demokratické tendence v diktátorských režimech.

5. Prezident Miloš Zeman na Hradě před novináři spálil trenky. Máte na tento jeho čin nějaký názor?

Je to nedůstojné. Když je skupinka ichtylů na Hrad vyvěšovala – bylo to trapné ještě víc, ale to šlo o jejich ostudu. Prezident by měl mít noblesu. Mimochodem, kdyby si prezident odpustil podobné „vtipnosti" a specifické rysy chování, vyhrál by v 1. kole s 65 procenty hlasů.

    sdílejte: