Václav
Klaus
ml.

Trump


7. listopadu 2016 Novinky.cz

    sdílejte:


Příloha

Co si budeme povídat, o našem životě se z velké části rozhodne zítra bez nás. USA jsou nejvlivnější světovou zemí a pro oblast Evropy, a hlavně střední Evropy to platí ještě víc.

Až na pár lidí (Čechy vlastnící americké občanství jako třeba ministr Dienstbier) to tedy budeme jen pasivně sledovat u televize nebo počítače. Nijak to neovlivníme.

Přesto v Americe probíhají volby přelomové. Mnoho let nazpět tu proti sobě stáli typově stejní kandidáti dvou velkých stran, hájící v jádru stejné hodnoty. Kandidáti se lišili zejména mediální dovedností (např. Obama býval zdatný řečník) a schopností dostat na svou stranu důležité vlivové skupiny (menšiny, církve...). Ale nebyl by velký rozdíl ve vnitřní ani zahraniční politice, ať by vyhrál ten, nebo ten.

Všichni svorně směřovali k rozvratu původních západních hodnot. Zejména těchto: stát je souhrn jednotlivců, nikoli souhrn minoritních skupin; hájíme obecná práva a individuální svobody každého – nikoli kolektivní práva menšin; bohatství země vzniká z práce, nikoli z čerpání dotací a vládních programů; moc státu (v USA – Washingtonu) má být co nejmenší; lidé přicházející do země se musí asimilovat a stát Američany, nikoli aby se stát přizpůsoboval jim; země, která nemá hranice – směřuje k zániku; primárním úkolem americké vlády není vybudovat globální vládu světa...

Teď číše přetekla a bělošská střední třída zahodila připravené karty republikánských primárek do koše. Povstal outsider – Donald Trump – a oprášil myšlenky předešlého odstavce. Na řadu lidí z šerého dávnověku zablikaly reaganovská hesla „People before Government".Volby jsou tak střetem dvou zcela opačných politických sil. Tak to má být!!! Vždyť si jen připomeňme nedávnou hrůzu českých krajských voleb, kde v jádru žádné rozdíly mezi kandidujícími subjekty nebyly a taky výsledné slepence koalic jsou na principu „pejsek s kočičkou vařili dort" a nikomu to nevadí, a ani nemůže vadit (a nikoho to ani moc nezajímá).

Budete příště volit Bělobrádka, nebo Zaorálka? V čem se liší? V mediální dovednosti a schopnosti dostat na svou stranu důležité vlivové skupiny (třeba církve, odbory, média)? Ale v čem politicky?

Zkrátka kéž by i v ČR v dohledné době došlo k podobnému souboji, a ne jen ke kašírovanému (byť hysterickému) střetu typově stejných kandidátů hájících v jádru totéž (rozvrat původních západních hodnot). Radši i prohrát, ale stát na správné straně se správnou vlajkou.

Jo, ten boj je teď v Americe neuvěřitelně tvrdý. Velké korporace, velká média, univerzity i herci, zkrátka všechny elity vykreslují Trumpa jako ďábla a ohrožení pro svět a Ameriku. Svět se zmenšil a zglobalizoval – tj. rychle se to přenáší světem. I česká média, politici a elity popisují americké volby stejně.

Já to, s dovolením, vidím jinak. Jde (a možná naposledy s šancí vyhrát) o souboj přání a tužeb normálních Američanů s korporacemi. Nemyslím, že je Donald Trump dokonalý. Ani člověk zdvořilý k ženám jako Guth-Jarkovský, ani ekonomický libertarián. Je to však někdo, kdo se postavil zlu a zatím stojí.

Před brexitem jsem byl velmi skeptický a jsem skeptický i dnes. Můj pesimistický odhad výsledku, i tady na Novinkách, mi pak někteří předhazovali.

Tak to zkusím znovu. Trump prohraje, protože síly stojící proti němu jsou obrovské.

Pokud budu zase za vola – budu šťastný vůl.

Ve středu ráno bude jasno.

Václav Klaus ml.    sdílejte: