Václav
Klaus
ml.

Všechno se přece nedá uzákonit


1. června 2018 Reflex.cz

    sdílejte:


Novým jmenováním Andreje Babiše premiérem, zákazem kouření v autě, parlamentním vyšetřováním novičku nebo chybami v maturitních testech se zabývá pravidelná páteční rubrika poslance ODS Václava Klause jr.

1. Myslíte si, že koalice ANO, SPD, KSČM a ČSSD opravdu chtěla zabránit vyšetření pravdy o novičku, když zabránila poslanecké schůzi na dané téma?

Na poslanecké schůzi se ještě nikdy nic nevyšetřilo. Natož pravda. Schválně si třeba udělejte anketu mezi poslanci, z jakých chemických prvků se „novičok" nebo něco podobného skládá.

2. Proč prezident Zeman vyhlašuje, že Andreje Babiše jmenuje premiérem ještě dříve, než bude znám výsledek vnitrostranického referenda uvnitř ČSSD?

Nejsem mluvčí prezidenta ani jeho psychoanalytik. Snad jen: Pochybuji, že by nějaká sázková kancelář vypsala kurs na referendum v ČSSD. To je přece jasné, že to „dobře" vyjde.

3. Kvůli chybám v maturitních testech odvolali šéfa CERMAT, tedy společnosti, která testy vyvíjí. Není načase uvažovat spíše o zrušení celé této organizace?

CERMAT bohužel jen plní zadání politiků a ministrů školství. Není příčinou tragických vzdělávacích výsledků, při čím dál dražších výdajích na školství.

4. Ministr zdravotnictví Vojtěch chce zákonem zakázat kouření v autě, je-li v něm dítě mladší patnácti let. Když někdo dětem kouří v autě pod nos, je nejspíš prase, ale je opravdu nutné přijímat kvůli tomu zákony?

Je to nejspíš prase. A tady by měl zákon větší smysl než u hospod (to dítě tam musí být, v hospodě být nemusíte). Ale všechno se přece nedá uzákonit. Je dobré mít vzdělané a kulturní a milující rodiče. Ale zákonem to nesvedete. Když nebude hulit v autě a hulí v malém bytě doma, je to stejné. A tak dále. Pak brzy zakážete všechno všem. Mluvit sprostě před dětmi. Zvyšovat hlas. Plácat mámu po zadku. Smát se sousedovi typu Flanders...

5. Ukrajinská ambasáda v Praze protestuje proti tomu, aby u nás v září v Rudolfinu vystoupila americko-ukrajinská klavíristka Valentyna Lysycja, která je známá svými proputinovskými politickými postoji. Jak to podle vás dopadne?

Patrně místo ní vystoupí ti mezinárodní „umělci" z Brna. Ale bez legrace: Žijeme v době, kdy se opět začíná kádrovat, udávat — pletou se politické a odborné věci dohromady. Je snaha některé lidi vytěsnit ze společnosti. Je to stejná logika, jako kdybych chtěl bojkotovat třeba Českou filharmonii, protože třetí houslista je sympatizant Strany zelených (s jejichž politikou já nesouhlasím).

    sdílejte: